B JAK BASKINKA

10.12.2012 Alfabet Mody

od lewej, na górze: Mohito (Centrum Handlowe Klif Gdynia), na dole: Orsay (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), na środku i w dolnym prawym rogu: Caterina (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif)

Bardzo kobieca, wdzięczna i supermodna w tym sezonie baskinka to nic innego jak pas materiału wszywany na wysokości talii i układający się na kształt falbany. Zanim baskinka pojawiła się w obecnej formie, pomysł na nią ewoluował. Pierwowzoru można doszukiwać się już w XVI wieku pod postacią sznurowanego stanika o kształcie lejka i o fiszbinowych wzmocnieniach. Współczesna wersja (i sama nazwa tego elementu dekoracyjnego) nawiązuje też do obszernych, dekoracyjnych spódnic noszonych przez Baskijki w XIX wieku. Choć falbana w talii nieśmiało przebijała się do świata mody na przestrzeni lat (jako wykończenie dziewiętnastowiecznych gorsetów czy na łamach żurnali z lat 40. XX wieku), moda na nią rozgorzała na dobre po II Wojnie Światowej (w trudnych czasach nie można było sobie pozwolić na „marnotrawstwo” materiałów) za sprawą Christiana Diora, a konkretnie – wylansowanego przez niego stylu określonego przez amerykańską prasę jako „New Look”.

czerwona spódniczka z baskinką: Zara (Centrum Handlowe Klif Gdynia), szara spódniczka z baskinką: New Look (Centrum Handlowe Klif Gdynia), biała spódniczka z baskinką: Mohito (Centrum Handlowe Klif Gdynia)

Wysmakowane, uszyte z najlepszych tkanin ubrania miały przede wszystkim zdobić kobietę i podkreślać jej kształty m.in. poprzez wyeksponowanie talii osy. A do tego właśnie baskinka nadaje się idealnie. Unowocześniona w 1996 przez Johna Galliano (także dla domu mody Dior), dziś zdobi głównie spódnice i sukienki, choć od czasu do czasu pojawia się także na bluzkach i żakietach. Pięknie uwypukla owal bioder, jednocześnie koncentrując uwagę na smukłym pasie i subtelnie ukrywając „brzuszek”. I jest bardzo elegancka! Nic dziwnego, że pokochali ją nie tylko projektanci (na wybiegach prezentował ją m.in. Roberto Cavalli, Lanvin, Peter Pilotto, Antonio Berardi czy Kenzo), ale i wszystkie kobiety będące za pan brat z najnowszymi trendami.

Skórzana sukienka: Marks&Spencer (Centrum Handlowe Klif Gdynia), Sukienka w petitkę: Orsay (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) , Różowa sukienka: Deni Cler (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), Czerwona sukienka: Zara (Centrum Handlowe Klif Gdynia).