C JAK CULOTTES

23.07.2015 Alfabet Mody

H&M (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Culottes to najmodniejszy w tym sezonie fason spodni. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Francji
z czasów późnego średniowiecza i renesansu. Szerokie spodnie o długości przed kostkę nosili wówczas eleganccy mężczyźni z wyższych sfer.

Do kobiecych szaf trafiły u schyłku XIX wieku. Ze względu na dużą ilość użytego do ich uszycia materiału oraz liczne zakładki i marszczenia, dzięki którym granice nogawek uległy zatarciu, wyglądem przypominały spódnice. Umożliwiały jednak, coraz bardziej aktywnym kobietom, swobodną jazdę np. konną lub na rowerze.

Cullotes

COS (Dom Mody Klif w Warszawie), H&M (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Marks & Spencer (Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

W 1931 roku do swojej kolekcji spodnie culottes włączyła znana z ekstrawagancji projektantka mody Elsa Schiaparelli. Choć początkowo nie spotkały się z ciepłym przyjęciem krytyków, z biegiem lat fason ten coraz częściej trafiał na wybiegi. W tym sezonie lansowali je m.in. J. Crew, Thakoon, Karen Walker czy The Row.
W swojej ofercie mają je marki takie jak COS czy H&M.

Spodnie typu culottes są wymagającym elementem garderoby. Polecane są głównie dla kobiet wysokich i szczupłych. Jeśli jednak bardzo Wam się podobają, a nie macie idealnej figury, postawcie na model z wysokim stanem (np. z COS). Koniecznie załóżcie do niego buty na wysokim obcasie albo na koturnie (Baldinini)!

Stylizacja klasyczna

Hexeline (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), COS (Dom Mody Klif w Warszawie), Solar (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Coccinelle (Dom Mody Klif w Warszawie), Baldinini (Dom Mody Klif w Warszawie)

Fason doskonale sprawdza się w stylizacjach utrzymanych w duchu sportowej elegancji. Idealnie łączą się
z krótkimi, minimalistycznymi topami lub prostymi koszulami (Betty Barclay). Dobrze będą również wyglądać
w połączeniu z długą, elegancką kamizelką (New Look).

Sportowa elegancja

Hexeline (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), H&M (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Reserved (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Zara (Centrum Handlowe Klif
w Gdyni)

Zwolenniczkom odważniejszych stylizacji polecamy look w wydaniu japońskim. Culottes zestawiamy wówczas z marynarką w formie kimona (Marella), wzorzystą bluzką (Mohito) i sandałami na platformie (Max Mara).

Stylizacja japońska

New Look (Centrum Handlowe Klif w Gdyni), Marella (Dom Mody Klif w Warszawie, Centrum Handlowe Klif w Gdyni)

Tekst: Magdalena Zawadzka