CZY UBRANIE TO JEDNAK PRZEBRANIE?

28.01.2013 Lekcja stylu

od lewej: Stefanel (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), Simple (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif).

Choć już dawno minęły czasy, kiedy ubranie bezbłędnie określało tożsamość noszącej jej osoby, to wciąż za jego pośrednictwem wysyłamy potężny komunikat o środowisku w którym żyjemy, aspiracjach i marzeniach. W XVIII wieku przechowywano małe przedmioty w kieszonkach pod spódnicami. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez torebki. Wyraża ona dużą część naszej osobowości.

Chcąc nie chcąc, codziennie przybieramy maski i naprawdę ma znaczenie, czy wybierzemy słodką różową sukienkę w stylu baby doll, czy szmizjerkę. Sukienki wyrażają styl życia, który preferujemy, mówią o marzeniach i aspiracjach. Sukienka o prostej linii i długości kończącej się w okolicach kolan to idealny styl dla kobiet perfekcyjnych w życiu zawodowym i prywatnym. W futurystycznej sukience będziesz zuchwała i zbuntowana.

1. i 5. Simple (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) 2, 6, 7, 8. Elisabetta Franchi/Veroni (Dom Mody Klif) 3. Deni Cler (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) 4. Caterina (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif)

Spódnice to podstawowy składnik naszego stroju, choć do XIX wieku sprowadzane były do roli halki. Wiele o nas mówią: ołówkowe są nieco formalne, krepują ruchy; krojone z koła weszły do kanonów mody w latach 50-tych i nieodłącznie kojarzą się z wirowaniem podczas tańca, co nadaje im lekki , frywolny charakter. W tym, jak nas postrzegają, ogromną rolę odgrywa nie tylko kolor, fason, szerokość, długość, ale przede wszystkim kontekst ubrania.

1. Elisabetta Franchi/Veroni (Dom Mody Klif) 2, 3. Simple (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), 4. Olsen (Dom Mody Klif)

Kolor ma ogromne znaczenie. Kobieta, która wybiera odcienie niebieskiego, lubi klasykę, tradycję, jest rzetelna, odważna i powściągliwa lub hołduje formalizmowi. Zielony zaś świetnie sprawdza się w ubraniach codziennych i strojach wieczorowych. Jest tradycyjny i klasyczny. Czerwony to odcień władzy, potęgi i erotyki oraz dominacji. Kolory odzwierciedlają nasze potrzeby, mówią o stylu życia, oddziałują na innych. Są potężnym narzędziem komunikacji. Czerń , szarość, beże świetnie sprawdzają się w biznesie. Biały kojarzy się z czystością, jasnością, warstwami uprzywilejowanymi.

1. i 7. Stefanel (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), 2. i 4. Simple (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), 3. Caterina (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) 5. i 6. Elisabetta Franchi/Veroni (Dom Mody Klif)

Jeśli wybiorę już kolor, powinnam zastanowić się, co chciałabym dziś przeżyć. Może jestem zawieszona pomiędzy dzieciństwem i dorosłością, jak niektóre z bohaterek kreowanych przez Audrey Hepburn. Wybiorę wtedy zabawną spódnicę, baleriny. Lub… Jestem mieszkanką wielkiej metropolii, która kocha modę – wybiorę styl Carrie z „Seksu w Wielkim Mieście”. Seksowny, odważny i spektakularny. Inspiracją może być wszystko: film, literatura, architektura i przyroda….

A jeśli do spodni Gaucho i marynarki klubowej dołożę buty na wysokim obcasie, to już nie jestem kimś należącym do elitarnego klubu, poskramiaczem koni czy studentem college’u – staję się pewną siebie kobietą w dość przekornym przebraniu. Buty automatycznie nasuwają skojarzenia – dobre lub złe. Oficerki to ponadczasowy szyk. Mokasyny dla kobiet, które cenią wygodę. Szpilki wysmuklają kostkę, podnoszą pupę, zmieniają dynamikę ciała, są szykowne i seksowne… Buty jak żadna inna część garderoby potrafią obnażyć nasze niedociągnięcia. Nieumiejętność dobrania ich do sytuacji bywa katastroficzna w skutkach.
1. Deni Cler (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), 2. Caterina (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) 3. Elisabetta Franchi/Veroni (Dom Mody Klif)

Nosząc marynarkę klubową połączoną ze spodniami argentyńskich Gaucho, wyrażamy tęsknotę za bezkresną przestrzenią i adrenaliną towarzyszącą swobodnemu galopowi. Moja męsko skrojona marynarka ze srebrnymi guzikami to przynależność do klubu… Granatowa klubowa marynarka to element męskiego savoir vivre’u, chętnie zapożyczany przez kobiety. Biała marynarka kojarzy się z czasami Charlestona, eleganckimi lub chcącymi sprawiać takie wrażenie sferami.

od lewej: Emanuel Berg (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif), Gant (Dom Mody Klif).

tekst: Maja Jewiarz-Bartczak