G JAK GRAFICZNE SZALEŃSTWO

04.03.2013 Alfabet Mody

Simple (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif)

W zbliżającym się wiosenno-letnim sezonie zapanowała moda na geometryczne wzory. Paski i szachownica stały się motywem przewodnim wielu kolekcji zagranicznych projektantów. Pojawiają się one zarówno na garderobie inspirowanej modą lat sześćdziesiątych, na sylwetkach w stylu „eighties”, jak i w nowoczesnych fasonach.

Szaleństwo lat sześćdziesiątych opanowało światowe wybiegi, przywodząc na myśl klimat legendarnego już Klubu 53. Geometryczny trend budzący skojarzenia z modą „swingującego Londynu” oraz nowojorskiego undergroundu spod znaku Andy’ego Warhola, pojawił się w pop-artowych projektach Marca Jacobsa. Na paryskim Fashion Weeku projektant zaprezentował swoją kolekcję dla Louis Vuitton, a w Nowym Jorku pod swoją autorską marką, pokazał casualową wersję powyższego trendu. Pudełkowe marynarki i płaszcze, sukienki o linii A oraz rozkloszowane spódnice, głównie w kontrastowej kolorystyce czerni i bieli tworzą wizerunek współczesnej Factory Girl.

Pinko (Dom Mody Klif)

Urokowi pop-artowej mody uległa również marka Moschino. Projektom Rosselli Jardini nie brakuje dziewczęcego uroku lat sześćdziesiątych, a jej wiosenno-letnia kolekcja przywodzi na myśl dawne projekty legendarnego André Courrèges. Idealnym dopełnieniem powyższego looku stały się buty ze szpiczastymi czubkami. Pewnym krokiem wróciły na światowe wybiegi i jak na razie nie zapowiada się, aby miały szybko odejść w zapomnienie.

1. Caterina (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) 2. New Look (Centrum Handlowe Klif Gdynia) 3. Pinko (Dom Mody Klif)

Graficzne wzory pojawiły się również w kolekcjach innych projektantów. Balmain postawiło na sylwetki w stylu lat osiemdziesiątych (marynarki z power shoulders, obcisłe spodnie-rurki), a Micheal Kors zdecydował się na połączenie współczesnego wielkomiejskiego stylu z wpływami mody lat sześćdziesiątych. W jego kolekcji nie zabrakło intensywnych kolorów, wśród których znalazły się zielenie, czerwienie i żółcie, kontrastowo zestawione z czernią, granatem i bielą.

1. Solar (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif) 2. New Look(Centrum Handlowe Klif Gdynia) 3, 4. Pinko (Dom Mody Klif)

Propozycje ze światowych wybiegów powinny zadowolić zarówno tych, którzy kochają się wyróżniać, jak i wielbicieli klasycznej mody.