P JAK PUNK ROCK

27.09.2013 Alfabet Mody

Guess (Centrum Handlowe Klif Gdynia, Dom Mody Klif Warszawa)

Niegdyś ruch zbuntowanej młodzieży bez perspektyw, obecnie jeden z najmodniejszych trendów sezonu. Punk narodził się na brytyjskiej ulicy, jednak bardzo szybko został wchłonięty przez modę.

Trudno było go nie zauważyć, szczególnie kiedy jego celem było szokowanie i wywoływanie zgorszenia. Bezrobotni młodzi ludzie starali się zwrócić uwagę na nieudolność systemu społecznego swoim ekscentrycznym wyglądem. Ćwieki, ciężkie łańcuchy, skóry, tartanowa krata, porwane T-shirty pospinane agrafkami, swetry, wąskie spodnie, a do tego kolorowe włosy i fryzury mohawk, stały się charakterystyczne dla zbuntowanego punkowego wyglądu. Tak oryginalny wizerunek nie umknął uwadze mody, która od zawsze miała spostrzegawcze oko do wszelkich nowości. Tym sposobem punk wszedł na modowe salony i nieco stracił swój trudny charakterek. Do jego najważniejszych przedstawicielek ze świata mody należą Vivienne Westwood i Zandra Rhodes.

New Look (Centrum Handlowe Klif Gdynia)

Dzisiejsza moda czerpie garściami ze stylu punkowej subkultury, choć wprowadza na swoje wybiegi jego ugrzecznioną wersję. Ciężkie buty motocyklowe, ramoneski i T-shirty z nadrukami znajdziemy w kolekcji marki New Look. Skórzane kurtki motocyklowe maja również w swojej ofercie Laura Guidi i Hexeline. Spodnie rurki w punkową kratę oraz spódniczki mini proponują z kolei marki takie jak H&M (otwarcie sklepu w Domu Mody Klif już w grudniu) i Zara. W jesienno-zimowych kolekcjach marek odzieżowych nie zabrakło oczywiście takich dodatków jak łańcuchy, ćwieki i nity.

Ramoneska – Laura Guidi (Dom Mody Klif Warszawa), bransoletka, koszulka – New Look (Centrum Handlowe Klif Gdynia)
Punk w tym sezonie pojawił się na wybiegach takich marek jak Versace, Moschino, Junya Watanabe, Phillip Lim, Saint Laurent, Jeremy Scott, Clements Ribeiro, Anthony Vaccarello, Roberto Cavalli czy Diesel Black Gold.