fot. Home & You

Już nie tylko targi w Mediolanie czy Paryżu dyktują trendy we wnętrzach. W poszukiwaniu tych najciekawszych tendencji, zaglądamy na konta instagramowe artystów, architektów i stylistów – słowem, estetów, którym bliska jest harmonia, obcowanie z przepięknymi przedmiotami i przebywanie w przyjaznych wnętrzach. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem hity nadchodzących miesięcy.

1. Sofa na pierwszym planie

To ona ma grać pierwsze skrzypce, rzucać się w oczy, przyciągać uwagę. Stać może w centrum mieszkania, służąc jako miejsce relaksu, porannej kawy z rodziną, wieczornego drinka z przyjaciółmi. To wokół – i na niej – toczy się życie domowników, a więc jej nadrzędną rolą przy doborze powinna być wygoda. Dobrze, jeśli do tego jest wyrazista – może stanowić np. jeden wyraźny kolorystyczny punkt w stonowanym wnętrzu, urzekać formą albo materiałem.

2. Zwrot ku naturze

Plecionki z wikliny, bambusa, rafii to wyraźna tendencja będąca troską o ekologię. Mniej pojawia się we wnętrzach dodatków i mebli ze sztucznych tworzyw, więcej natomiast projektanci eksperymentują z formami tworzonymi z naturalnym surowców. Nie dziwią więc meble w plecionkę wiedeńską z rattanu, czy kosze z wierzbowych gałązek. Takie dodatki i meble wybornie odnajdują się we wnętrzach rustykalnych, minimalistycznych i tych utrzymanych w stylu boho.

3. Zorientowani na vintage

Tak jak vintage modny jest w modzie, tak inspirowana minionymi dekadami estetyka nie umknęła uwadze projektantów i designerów wnętrz. W tym sezonie do mody wkroczyły kwieciste motywy inspirowane latami 70. I 80. Z nutką orientu. Królująca kolorystyka to czerwień, pomarańcz i ciepłe odcienie żółtego. Takie dodatki ładnie zagrają, na zasadzie kontrastu, w kuchni w przewagą drewna lub będą uzupełnieniem surowych wnętrz, gdzie rządzi surowy beton.

4. Formy jak z galerii

Wnętrza inspirują artystów, a artyści… twórców wystroju wnętrz, dlatego coraz częściej meblom bliżej jest do dzieł sztuki współczesnej, niż do klasycznego wzornictwa. Jedno krzesło, biurko, stół o ciekawej formie potrafi odmienić charakter pomieszczenia, nadając mu indywidualizmu. Unikatowe meble, a także dodatki rozkochują gości – to sprawdzona informacja – nie tylko przez architektów.

5. Kuchenne rewolucje

Zwyczajny czajnik? To już pasee! Teraz wodę gotujemy w efektownych elektrycznych dzbankach, które stają się elementem wystroju wnętrza. Może wyróżniać je kolor: pastele, neony, intensywne barwy konkurują z metalicznym połyskiem. Jest w czym wybierać